wtorek, 20 października 2015

Źródła informacji

Źródła informacji:

  • SMS
  • MMS
  • komunikatory
  • listy elektroniczne
  • portale społecznościowe
  • blogi 
  • reklamy



SMS (Short Message Service)-  usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych (esemesów). SMS wysyła się pod numer abonenta sieci telefonii komórkowej lub stacjonarnej. Wszystkie produkowane obecnie telefony komórkowe i niektóre telefony używane w sieciach stacjonarnych umożliwiają zarówno odbieranie, jak i wysyłanie tego typu wiadomości.





MMS (Multimedia Messaging Service)– rozszerzenie funkcji SMS o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp. Maksymalna wielkość MMS mogłaby być nieograniczona. Większość operatorów rozszerzyła ograniczenie do 300 kB dla pojedynczej wiadomości - tyle ile maksymalnie mogą obsłużyć terminale. Na początku istnienia usługi użytkownicy zwykle płacili wyższe opłaty już za wiadomości powyżej 100 kB. Obecnie stawka za wysłanie MMSa jest stała bez względu na jego rozmiar.



Dostępne są już także serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.




Komunikator internetowy- program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez siecią komputerową, zazwyczaj Internet. Od poczty elektronicznej różni się tym, że oprócz samej wiadomości, przesyłane są także informacje o obecności użytkowników, co zwiększa znacznie szansę na prowadzenie bezpośredniej konwersacji, np.:


  • Gadu-gaduumożliwia przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych. Jest to program typu Adware – darmowy, ale korzystającym z niego użytkownikom wyświetlają się reklamy. 

 

  • Skypeumożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych oraz obserwację rozmówcy poprzez kamerką internetową, a także płatnych rozmów z posiadaczami telefonów stacjonarnych lub komórkowych za pomocą technologii. Oprócz tego Skype oferuje funkcje bezpośredniej wymiany informacji tekstowych za pomocą ręcznie wpisywanych wiadomości oraz przesył plików.




Poczta elektroniczna, e-mail, potocznie mejl – usługa internetowa, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych. Przykładowe poczty elektroniczne:

  • Gmail 
  • Interia 
  • Onet 
  • WP

    Portale społecznościowe- istnieją w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Tworzą tak zwane media społecznościowe. Użytkownicy mogą ze sobą pisać, dzielić się zdjęciami i poznawać nowych ludzi. Najpopularniejsze serwisy społecznościowe w Polsce:

  • Facebook – w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami (za pomocą Messengera) i zdjęciami oraz korzystać z aplikacji, będący własnością Facebook.



  • Zanim powstał Facebook był polski serwis społecznościowy, który został uruchomiony 11 listopada 2006. Pierwotnym celem naszej-klasy było umożliwienie użytkownikom odnalezienia osób ze swoich szkolnych lat i odnowienie z nimi kontaktu.




Blog- rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizację oraz kategoryzację i tagowanie wpisów, a także komentowanie notatek przez czytelników danego dziennika sieciowego. Ogół blogów traktowany jako medium komunikacyjne nosi nazwę blogosfery.



Reklama- informacja połączona z komunikatem perswazyjnym. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług, popierania określonych spraw lub idei.



wtorek, 6 października 2015

Przeglądarki internetowe

Najbardziej popularnymi przeglądarkami internetowymi są:

  • Opera
  • Mozilla Firefox
  • Internet Explorer
  • a także moją ulubiona Google Chrome, z której najczęściej korzystam.

Google Chrome darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. 



Według serwisu Statcounter.com jest aktualnie najczęściej używaną przeglądarką internetową na świecie i używa jej 41,9% internautów. Według serwisu Netmarketshare.com w październiku 2013 roku używana była przez około 15,42% internautów. W Polsce jej udział w tygodniu od 28.10.2013 do 3.11.2013 wyniósł 29,35%, czyli około 10 p.p. mniej niż Mozilla Firefox i ponad 13 p.p. od Internet Explorera.




Zalety:


1. Przeglądarka się nie zawiesi
Jedną z większych zalet Chrome jest jego specjalna budowa (multiprocess architecture). W ogromnym skrócie chroni ona użytkownika przed zawieszaniem się całej przeglądarki w momencie wejścia na stronę sprawiającą problemy. Każda zakładka i każde okno programu działa bowiem w swoim własnym środowisku, tak więc jego błąd nie spowoduje konieczności zamknięcia wszystkich okien przeglądarki.
2. Chrome jest naprawdę szybki
Szybkość Chrome, podobnie jak stabilność, jest również skutkiem jego budowy. Jeśli użytkownik uruchamia wiele stron w jednym momencie, najwolniejsza z nich nie spowolni reszty. Innymi słowy, gdy jakaś strona będzie ładować się wolno to pozostanie ona w swoim wyizolowanych środowisku. Użytkownik będzie mógł w dowolnym momencie kliknąć na inne okno, które ładuje się szybciej. Dodatkowym plusem jest również wydzielenie procesów ładowania poszczególnych zawartości na jednej stronie. Na przykład, gdy będzie ona zawierać jakieś bardzo duże zawartości to zostaną one wyizolowane i ściągnięte w tle. Nie wpłynie to na szybkość ładowania innych elementów strony.
3. Przyjazny interfejs
Przeglądarka Chrome została tak zaprojektowana by użytkownik mógł niemal zapomnieć, że w ogóle z niej korzysta. Większość ekranu została przeznaczona na stronę internetową, czyli to co, de facto, jest w surfowaniu po sieci najważniejsze. Widoku nie zasłaniają nam dziesiątki kolorowych przycisków i ikonek.
4. Chrome sprawia, że wyszukiwanie staje się prostsze
Jednym z kluczowych rozwiązań przeglądarki Chrome jest tzw. Omnibox. To pasek wyszukiwania znajdujący się na górze ekranu. Pozwala na wpisanie adresu strony lub dowolnego terminu (jak również obydwu naraz), po to by automatycznie przenieść użytkownika w pożądane miejsce. Dodatkowo Omnibox posiada bardzo zaawansowaną funkcję uczenia się, która w znacznym stopniu wykracza poza standardową opcję auto uzupełniania. Gdy przeglądarka zauważy, że użytkownik często korzysta z konkretnych witryn, zaoferuje mu opcję łączenia się z nimi bezpośrednio z paska Omnibox.
5. Większa kontrola poszczególnych kart
Z każdą kartą uruchomioną w przeglądarce Chrome da się zrobić niemalże wszystko. Można je przenosić pomiędzy poszczególnymi oknami, układać w dowolnej kolejności lub tworzyć z nich nowe okna. Program dba o to, by użytkownik mógł zawsze wprowadzić porządek taki, jaki sam chce.
6. Nowe możliwości strony startowej
Przeglądarka Chrome posiada opcję ustawienia strony startowej, co akurat samo w sobie przełomem raczej nie jest. Interesujące są pozostałe funkcje powiązane z tą możliwością. Chrome automatycznie kolekcjonuje informację o najczęściej odwiedzanych stronach internetowych. Dziewięć z nich wyświetlanych jest w malutkim okienku w momencie uruchomienia przeglądarki. Pozwala to na błyskawiczną zmianę strony startowej dosłownie kilkoma kliknięciami myszki.
7. Pozwala pozostać anonimowym
Przeglądarka posiada opcję zwaną Incognito. Jest to po prostu możliwość uruchomienia specjalnego okna, w którym nie będą rejestrowane żadne czynności wykonywane przez użytkownika. Dodatkowo okno to jest wyizolowane od reszty procesów, co pozwala na surfowanie jednocześnie w oknie całkowicie anonimowym jak i w tych standardowych.
8. Bardzo krótki czas opracowywania nowych wersji, szybkie reakcje na wymagania rynkowe.

Wady:
1. Wersja Beta 

Jest to pierwsza, nie do końca przetestowana przez użytkowników wersja. Użytkownik naraża się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa począwszy od niestabilności aż do ataków hakerskich.

2. Licencja 

W licencji Google zastrzega sobie możliwość wykorzystywania informacji przesłanych przez Chrome dla swoich celów np. reklamowych. Użytkownik może czuć się śledzony. 

3. Uboga historia 

Google Chrome nie zapewnia dostępu do historii przeglądanych stron takiego jak inne przeglądarki. Brak sortowania po dacie, częstotliwości odwiedzin.


Podsumowując plusy przeważają. Minus są drobiazgami.
Google Chrome to według mnie najlepsza przeglądarka internetowa.

Zdjęcia do e-dziennika